CHOROBA OKLUZYJNA - co to jest?
Choroba okluzyjna to jedna z powszechniejszych dolegliwości jakie obserwują stomatolodzy i jednocześnie jedna z najrzadziej leczonych.
Przyczyną schorzenia jest nieprawidłowe stykanie się zębów górnej i dolnej szczęki, kiedy usta są zamknięte i zaciśnięte co powoduje nadmierne zgrzytanie i zaciskanie zębów , nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz naprężenie i bolesność mięśni. Prowadzi to do nadmiernej pracy mięśni, niszczenia i ścierania zębów i stawu skroniowo żuchwowego.
Schorzenie to jest źródłem silnych bólów szyi, karku, kręgosłupa, a przede wszystkim bólów głowy, które przypominają migrenę. Podobieństwo objawów do chorób neurologicznych sprawia że pacjenci nie wiążą ich z zaburzeniami zwarcia. Stosunkowo mały procent pacjentów cierpi na bruksizm którego przyczyna pochodzi z Ośrodkowego Ukladu Nerwowego.
Oznaki choroby okluzyjnej to między innymi:
- Uogólnione destrukcje i pęknięcia zębów, utrata kształtu zębów, ścieńczenie brzegów siecznych (przezroczyste brzegi sieczne).
- Starcia zębów- często widoczna jest przebarwiona zębina, tkanka znajdująca się pod startym już szkliwem
- Pojawianie się szpar pomiędzy zębami, przemieszczanie się pozycji zębów, wychylenia zębów przednich do przodu
- Częste wypadanie wypełnień, koron i mostów, pękanie korzeni, ból na nagryzanie po założeniu nawet płytkiego wypełnienia
- Ubytki przyszyjkowe, liczne wypełnienia przyszyjkowe
- Przeciążeniowe zniszczenia dziąseł i kości otaczającej ząb, rozchwiania zębów, patologiczne kieszenie
- Zaciskanie zębów i zgrzytanie
- Dolegliwości ze strony stawu skroniowo żuchwowego, też trzaski i uczucie przeskakiwania w stawie
Objawy choroby okluzyjnej:
- nadwrażliwość zębów na ciepło/zimno
- bolesność i uczucie napięcia mięśni twarzy, często po przebudzeniu
- bóle głowy, też migrenowe, bóle szyi, karku
Nie u każdego pacjenta występują razem wszystkie objawy i oznaki, często jest to indywidualne dla każdego połączenie wyżej wymienionych, o różnym stopniu nasilenia. Zazwyczaj oznaki poprzedzają objawy. Cechą charakterystyczną choroby okluzyjnej jest to że nieleczona zawsze postępuje.
CHOROBĘ OKLUZYJNĄ DA SIĘ LECZYĆ!
ZAPRASZAMY!